فرناز اسماعیل زاده، سنگ نورد سرعتی و کسب رتبه ی ششم جهانی

ـ چطور جذب این ورزش شدید؟

من در خانواده‌ای ورزشی با پدر و مادری کوه‌نورد بزرگ شدم. بزرگترین مشوقم خانواده‌ و سپس آقای حسن نجاریان (فاتح اورست) بودند. جرقه علاقه به سنگ‌نوردی در من ازطریق ایشان و برادرم زده شد.

ـ حسن نجاریان کوه‌نورد و سنگ‌نوردی‌ست که من احترام ویژه‌ای برایشان قائل هستم و نقش جدی در تعلیم سنگ‌نوردان دارد.

 آقای نجاریان شوهر خواهر بنده هستند و از اعضای اولین تیم سنگ‌نوردی ایران اعزامی به مسابقات سنگاپور بودند. به یاد دارم وقتی خردسال بودم ایشان روی دیوار حیاط منزلمان گیره‌های مصنوعی رول‌کوبی کرده بود و من با اشتیاق از آنها صعود می‌کردم، اما در آن زمان سن من خیلی کم بود و همچنین سنگ‌نوردی برای بانوان ایران سالها بعد راه‌اندازی شد! برادرم به خاطر برخی مسائل از مسابقات داخل سالن به دیواره‌نوردی و صعودهای طبیعت روی آورد، اما من توان و انرژی‌ام را صرف مسابقه کردم تا با خیلی از تبعیض‌ها بجنگم.

ـ چطور جذب سنگ‌نوردی سرعت شدید نه زیرمجموعه‌های دیگر سنگ‌نوردی؟

اولین مدال من در مسابقات قهرمانی کشور در رشته سرطناب بود، پس از آن در رشته سرعت و بولدرینگ هم مسابقه دادم و مدال آوردم. سنگ‌نوردی تلفیقی زیبا از هر سه رشته است و به عقیده من نباید تک‌بعدی کار کرد. گرچه تمرینات سرعت تا حدودی خسته‌کننده و یکنواخت است، اما شور و هیجان مسابقات همه را به وجد می‌آورد. نمی‌خواستم فقط در حد قهرمانی کشور مسابقه بدهم، به همین دلیل یک شاخه را به عنوان هدف انتخاب کردم و توانستم در سطوح بالاتر روی آن تمرکز کنم و حس کردم که بیشتر خون سرعت در رگهایم است.

ـ از چه زمانی در ایران مسابقه‌ی سرعت در سنگ‌نوردی مطرح شده است؟

تاریخچه مسابقات سرعت به شیوه کلاسیک در ایران قدمتی بیش از 15 سال دارد؛ اما مسابقات سرعت به شیوه امروزی رکوردگیری در دیواره استاندارد 15 متر، تقریبا از سال2007 آغاز شد و به صورت رشته‌ای مستقل و مهیج در بین جوانان جایگاه ویژه‌ای یافت.

ـ پروسه‌ی گذار از شیوه‌ی کلاسیک به شیوه‌ی استاندارد (رکوردگیری) چگونه بود؟

در شیوه کلاسیک که قبلا برگزار می‌شد، ارتفاع مسیر، شکل و نوع گیره، دیواره و مسیرها متنوع بودند و بنا به سلیقه طراح در هر مسابقه تغییر می‌کرد. ممکن بود دو مسیر کاملا شبیه به هم یا متفاوت باشد که در هر حال، مجموع زمان صعود هر دو مسیر محاسبه می‌شد. این شکل مسابقات امروزه کمتر برگزار می‌شود و رسمیت کمتری دارد. اما در شیوه استاندارد (رکورد گیری) مسیری با گیره‌های یکسان روی دیواره 15 متری با استانداردی که از طرف فدراسیون جهانی در رابطه با شیب، جنس، طرح و حتی رنگ دیواره وگیره‌ها در کل دنیا مشخص شده وجود دارد که بر روی آن رقابت می‌کنند و رکورد ثبت می‌شود.

 ـ چقدر از سنگ‌نوردان جذب سنگ‌نوردی سرعتی می‌شوند و فعالیت زنان چگونه است؟

خوشبختانه با توجه به پیشرفت چشمگیر این رشته، هر روز به طرفداران رشته‌ی سرعت، به خصوص از قشر جوان و نوجوان افزوده می‌شود، اما از طرفی دیگر به دلیل عدم وجود دیواره‌ی استاندارد در تمامی استان‌ها امکان دسترسی به این شاخه از سنگ‌نوردی برای همه علاقمندان وجود ندارد. امروزه زنان بیش از گذشته فعال شده‌اند، اما تعداد انگشت‌شماری به طور حرفه‌ای سنگ‌نوردی را ادامه داده‌اند.

 ـ چه مشکلاتی برای انجام مسابقات داخل یا خارج از کشوری می‌تواند برایتان مطرح شود؟

تمرینات بدون مربی، عدم وجود یک دیواره سرعت استاندارد با گیره‌ها و سانسور مربوطه در کل کشور، برگزاری مسابقات اندک و کم توجهی در بخش بانوان در سطح کشور، نبود اسپنسر مالی، تمرین با حداقل امکانات، شرایط دشوار تمرین و مسابقه نسبت به آقایان و ...

 ـ راه برون‌رفت شما از این موانع تاکنون چه بوده است؟

فقط انگیزه و ایستادگی و پایداری در نیل به هدف.

ـ با توجه به اینکه در آخرین مسابقه‌ی برون‌مرزی‌ مجوز برایتان صادر نشد، چطور توانستید در آنجا حضور پیدا کنید؟ این مسابقات در کجا برگزار می‌شد و همراهانتان چه کسانی بودند و نتیجه چه شد؟

در ایران برای ورزش بانوان معمولا مشکلات زیادی سد راه می‌شود، پس از کسب مدال طلای آسیا، من به همراه 2 نفر از ورزشکاران مرد رشته‌ی سرعت، برای شرکت در مسابقات جهانی جمهوری آذربایجان ثبت نام کردم، اما به ما اجازه رفتن ندادند.

سپس 7 ماه قبل از شروع مسابقات جام جهانی کره جنوبی و چین، برای ثبت‌نام با هزینه‌ی شخصی‌ام، به فدراسیون درخواست رسمی فرستادم و به طور مستمر هر روز به تنهایی تمریناتم را ادامه دادم تا اینکه در اوج تمرینات و آمادگی، درست 6 روز مانده به مسابقه، مجوز صادر نشد و دلیلشان این بود که سرپرست خانم همراهی‌ام نمی‌کرد! اما با پیگیری‌های مکرر بالاخره با وضع روحی نه چندان جالب به این رقابتها رسیدم و توانستم رتبه ششم جهان را کسب کنم. تیم ایران متشکل از دو آقا و یک خانم بود که آقای علیپور توانستند مدال طلای جهان را در این رشته کسب کنند و آقای رکابی در سرطناب دوازدهم شدند.

ـ چه تمرینات ویژه‌ای را برای علاقمندان به این رشته پیشنهاد می‌کنید؟

کسانی که به رشته سرعت علاقمند هستند، ابتدا باید توان عمومی بدن خود را بالا ببرند، بنابراین توصیه می‌کنم ابتدا سنگ‌نوردی را از صعود سرطناب و بولدرهای سبک شروع کنند و سپس به سمت سرعت بیایند تا روند پیشرفت‌شان سریع‌تر شود و به درک صحیحی از این رشته برسند. همچنین برای رسیدن به موفقیت باید پشتکار، تمرینات مستمر و اصولی داشته باشند. متاسفانه خیلی‌ها بعد از مسابقه، تمرینات را رها می‌کنند و تا حوالی مسابقه‌ی بعدی به ندرت سر تمرین می‌روند!

ـ آیا به عنوان مربی نیز فعالیت می‌کنید؟  

بله. قهرمان ماندن تاریخ انقضا دارد. تمامی تجربیات و دانسته‌هایم را برای پرورش قهرمانان نسل جدید و کمک به آنها به کار می‌برم. ادامه‌اش به عزم و اراده‌شان بستگی دارد.

ـ چه امکاناتی برای برگزاری کلاس‌های آموزشی دارید؟

امکانات دیواره‌های مصنوعی در زنجان نسبت به شهرهای دیگر مناسب‌تر است ، اما همچنان مشکلاتی از قبیل کمبود ابزار، نبود تایم تمرینی و... وجود دارد. ضمنا سالنی که دیواره سرعت در آن نصب شده، سالنی چند منظوره است و به بهانه‌های مختلف تعطیل می‌شود.

ـ آیا می‌توانید به عنوان منبع درآمد جدی آن را در نظر بگیرید؟

به هیچ وجه، من از مربی‌گری درآمدی ندارم و حتی هزینه رفت و آمدم به باشگاه را نمی‌توانم از این راه تأمین کنم.

ـ فدراسیون چه نقشی می‌تواند در فعالیت زنان کشورمان داشته باشد؟

فدراسیون می‌تواند با حمایت بیشتر، برگزاری مسابقات متعدد در بخش بانوان و افزایش اعزام‌های برون‌مرزی ( البته نه تنها با هزینه شخصی) در روند پیشرفت بانوان سنگ‌نورد ایران تاثیرگذار باشد.

ـ آیا چنین مسئولیتی را تا کنون به عهده گرفته است؟

تا حدودی. تا جایی که اطلاع دارم در فدراسیون‌های دیگر اعضای تیم ملی حقوق می‌گیرند، بیمه قهرمانی دارند، مسابقات لیگ و ... دارند و حداقل سالی سه تا چهار بار تجربه شرکت در رقابت‌های جهانی را کسب می‌کنند، اما در مورد ما این امکان تا به حال وجود نداشته است.

ـ چه اهدافی پیش رویتان دارید و با توجه به محدودیت‌هایی که برای زنان در جامعه وجود دارد، آیا برایتان مقدور خواهد بود به انجامشان برسانید؟  

قصد دارم رکورد سرعت بانوان ایران را بهبود ببخشم و برای کسب قهرمانی جهان تلاش کنم. راه سختی را پیش رو دارم، اما معتقدم انسان با قدرت اراده و انگیزه می‌تواند از موانع عبور کند. متاسفانه هرگز مربی نداشتم و تنها با مطالعه و تجربیات زیاد به اینجا رسیدم و همیشه به تنهایی تمریناتم را ادامه می‌دهم. حتی اجازه تمرین با آقایان را ندارم. سطح رقابتی در بانوان کشور چندان بالا نیست و این موضوع روند پیشرفت رو به جلو را کند می‌کند.

خیلی سخت است و این در حالی‌ست که‌ نیاز به کمک دارم تا هم برای خودم مربی باشم و هم برای دیگران.

آیا دلمشغولی دیگری به جز سنگ نوردی دارید؟

اگر فرصت پیدا کنم شعر می‌نویسم یا ساز می‌زنم.

ـ خیلی عالی ست. آیا شعرهایتان را منتشر نیز کرده‌اید؟

اولین کتابم به نام مکث اوایل سال 90 منتشر شد. متاسفانه تمریناتم فرصت حضور در مجامع شعرخوانی را به من نمی‌دهد.

ـ چه نوع سازی کار می‌کنید؟

 چند سال پیش گیتار می‌نواختم و در دو کنسرت هم‌نوازی حضور داشتم، اما باز هم به دلیل فشردگی تمریناتم به ناچار نتوانستم به طور حرفه‌ای موسیقی را دنبال کنم و گهگاه جسته و گریخته به ندرت در منزل تمرین می‌کنم.

ـ از همکاری‌تان برای این گفت‌و‌گو سپاسگزارم.

با اجازه شما در پایان می‌خواهم از تمام عزیزانی که به من لطف دارند تشکر کنم و مخصوصا از مادر عزیزم، کسی که پا به پای من در مسابقات و تمامی روزهای تلخ و شیرین همراهم بود و مثل یک کوه تا امروز حمایت و پشتیبانی‌ام کرده است و ممنون از شما که دلسوزانه برای اثبات راه زنان ایرانی تلاش می‌کنید. با آرزوی روزهای روشن.

مدالهای کسب شده:

81: مدال نقره سرطناب کشوری

83 / 84: 2 سال پیاپی مدال نقره سرطناب و سرعت المپیاد کشور

84: مدال نقره بزرگسالان کشور (سرعت)

85: مدال نقره سرطناب، برنز سرعت (قهرمانی کشور)

85: مدال برنز بین‌المللی (سرعت)

86: مسابقات جهانی چین (سوم سرعت در رده‌بندی تیمی)

86: مدال نقره المپیاد ایرانیان (سرعت) و مدال نقره قهرمانی کشور (سرعت)

87: مدال طلای المپیاد ایرانیان (سرعت)

88: مدال نقره سرعت و مدال برنز بولدرینگ (قهرمانی کشور)

89: مدال نقره سرعت و مدال نقره بولدرینگ جام فجر

90: مدال طلای سرعت و مدال برنز بولدرینگ

90: مدال نقره بولدرینگ (قهرمانی کشور)

90: مدال نقره بین المللی جام فجر (سرعت) و پنجمی بولدرینگ (ایران ـ زنجان)

91: مدال نقره سرعت میکس، ششم انفرادی سرعت و مدال برنز اورال آسیا (چین)

91: مدال طلای سرعت کشور، مدال نقره قهرمانی کشور (بولدرینگ) و مدال نقره اوورال

91: مدال برنز مسابقات آزاد بولدرینگ کشور

92: مدال برنز بولدرینگ جام فجر، مدال طلای سرعت جام فجر

92: مدال طلای آسیا (ایران ـ تهران)

92: ششم جهان (موکپو ـ کره جنوبی)

92: برنده تندیس جوان موفق ( ورزش بانوان)

رتبههای برتر:

ـ قهرمانی سرعت بانوان چندین سال پیاپی

ـ قهرمانی المپیاد ایرانیان در رشته سرعت

ـ مدال برنز بین‌المللی در رشته سرعت

ـ مدال نقره بین‌المللی مسترکاپ در رشته سرعت

ـ مدال نقره آسیا در رشته سرعت میکس

ـ برنده اولین جام اوورال رتبه سوم (مجموع 3 رشته) برای بانوان ایران در آسیا

ـ مدال طلای آسیا در رشته سرعت

ـ رکورد دار سرعت بانوان ایران با زمان 60/"9 ثبت شده برای دیواره استاندارد 15 متر

ـ رتبه ششم جهان

مسابقات برون مرزی:

ـ مسابقات جهانی چین 2007

ـ بازی های آسیایی داخل سالن ماکائو 2007

ـ مسابقات آسیایی چین( نانینگ) 2010

ـ مسابقات قهرمانی جهان (ایتالیا) 2011

ـ مسابقات قهرمانی آسیا (چین) 2012

ـ مسابقات جام جهانی (کره جنوبی) 2013

ـ مسابقات جام جهانی (چین.هایانگ) 2013

ـ مسابقات جام جهانی(چین.ووجیانگ) 2013

برگرفته از سایت شهرزادنیوز:
/ 1 نظر / 51 بازدید
زوج کوهپیما از اسلامشهر

درود و عرض احترام . مصاحبه ی جامعی بود. با آرزی موفقیت و پیروزی برای همه ورزشکاران میهن بویژه سرکار خانم اسماعیل زاده. بنده و همسرم کارهای برخی ورزشکاران در حوزه کوهنوردی وسنگ نوردی و یخ وبرف را رصد می کنیم که یکی از این عزیزان سرکار خانم اسماعیل زاده است.با هر بار افتخار آفرینی ایشون احساس غرور و سربلندی بهمون دست میده. از ما که گذشت انشاء الله بچه هامون ادامه دهنده ی راه این شیر زنان و شیر مردان ورزشکار باشند.